Blog

  • 30 grudnia 2016

Reklama wideo w polskim Internecie – raport firmy Gemius

Największą skutecznością w docieraniu do użytkowników sieci za pomocą reklamy wideo wykazała się branża oferująca filmy, multimedia, książki i płyty. Spoty o tej tematyce dotarły do niemal 16,2 mln realnych użytkowników, co oznacza 59,7 proc. wszystkich internautów (źródło: gemiusAdReal). Ponad połowa z nich natrafiła na spoty wideo Netflixa ─ z wynikiem 53,2 proc. uplasował się on na wyraźnym prowadzeniu przed innym dystrybutorem filmów, United International Pictures (30,1 proc.). Pomiędzy kolejnymi reklamodawcami różnice w udziale pod względem emisji nie były już tak duże: Warner Bros. Entertainment ─ 26,8 proc., TVN – 23,5 proc., a Player.pl – 21,8 proc. Wydawcą, który najczęściej emitował reklamy wideo dla tego sektora był Facebook ─ w tym serwisie oglądało je 54,9 proc. z 16,2 mln realnych użytkowników, do których dotarły spoty z branży związanej z filmami, multimediami, książkami i płytami.

Kategoria produktów związanych z mediami, książkami, CD i DVD pierwszą pozycję zawdzięcza przede wszystkim wielkiej ofensywie Netflixa, który od kilku miesięcy prowadzi bardzo intensywne działania online. Kampania, którą obserwujemy nie tylko na polskim rynku, to dopiero początek wielkiej bitwy w branży SVOD ─ wideo na żądanie w modelu subskrypcji. Dla dystrybutorów filmowych listopad to również czas premier – w ostatnim miesiącu mieliśmy okazję obserwować spoty promujące takie produkcje jak „Sprzymierzeni” czy „Nowy początek”. Wybór wideo online jako idealnej formy dotarcia do internautów nie powinien nikogo dziwić w przypadku tej grupy reklamodawców – komentują eksperci Gemius. 


Reklamodawcy spotów promujących jedzenie wybierali najczęściej serwis YouTube – za jego pośrednictwem udało im się  dotrzeć do 42,8 proc. realnych użytkowników, którzy w tym czasie widzieli jakąkolwiek reklamę promującą żywność (15,6 mln takich osób). Facebook znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 39 proc. Na kolejnych miejscach w rankingu serwisów wyświetlających te reklamy znalazły się portale Grupy Wirtualna Polska i Onetu z wynikami po mniej więcej 24 proc. oraz grupy TVN z rezultatem 15,6 proc. Najczęściej emitowane były kreacje firmy Łowicz, które odtworzyło niemal 31 proc. internautów oglądających reklamy spożywcze. Na drugim miejscu uplasowały się przysmaki dla… zwierząt. Spoty Puriny dotarły do 29,1 proc. osób oglądających w sieci kampanie reklamujące jedzenie.
Drugie miejsce branży związanej z żywnością wynika nie tyle z sezonowości, ile raczej ze zbiegu okoliczności. Kilku producentów w tym miesiącu wprowadziło na rynek swoje linie produktów, na przykład Łowicz – dżemy wspomagające odporność. Trzeba jednak przyznać, że sezon świąteczny miał również spory wpływ na wyniki tej branży ─ tłumaczy ekspert Gemiusa.

Reklamodawcom z branży handlowej udało się dotrzeć do 14,7 mln realnych użytkowników (którzy z kolei stanowią 54,1 proc. wszystkich internautów). Najwięcej osób natrafiło na reklamy z tej branży na Facebooku (41,5 proc.) i w serwisie YouTube (37,5 proc.). Polskim internautom najczęściej wyświetlano spoty firmy Zalando – odtworzyło je 46,8 proc. użytkowników sieci, którzy oglądali reklamy o tematyce handlowej. Drugim wśród najbardziej aktywnych reklamodawców wideo okazał się serwis Motomi.pl (37,2 proc.). Postała trójka firm handlowych promujących swoje produkty za pośrednictwem reklamy online odnotowała zbliżone wyniki: od niecałych 22 proc. (Lidl) przez 20 proc. (Ikea) do 19,3 proc. (Allegro.pl).
Ekspert Gemiusa podkreśla również, że wszystkie trzy branże ─ związana z mediami, żywnością i handlem – są bardzo aktywne w wideo online przez cały rok. Reklamodawcy z branży spożywczej i handlowej do budowania zasięgu najczęściej wykorzystują telewizję, a wideo online używają do dobudowywania zasięgu, podczas gdy dystrybutorzy filmów koncentrują się ostatnio bardziej na internecie.

Źródło www.gemius.pl